Wczoraj kategoria piąta, dziś już trzecia. Huragan Willa najpierw błyskawicznie obniżył ciśnienie w centrum do 925 hPa, obecnie wynosi już 966 hPa z tendencją rosnącą. Jak można było się spodziewać, huragan jest w trakcie cyklu wymiany oka, dodatkowo coraz bardziej napierają na niego uskoki wiatru od zachodu. Willa przechodzi nad archipelagiem wysp Islas Marias (ok. 2 tys mieszkańców). Do kontynentalnego Meksyku dojdzie w nocy polskiego czasu.


Wczorajsza misja samolotu w momencie najwyższej intensywności huraganu została anulowana ze względów bezpieczeństwa. W samolot trafił piorun z komórek konwekcyjnych związanych z huraganem. Wielka szkoda, to mogły być bardzo ciekawe dane.

Prognoza trasy od wczoraj nie zmieniła się i miasto Mazaltan uniknie najsilniejszych zjawisk. Jeżeli tendencja się nie zmieni, to Willa uderzy jako huragan dolnej trzeciej kategorii. Więc jest to nadal groźny huragan, choć na wąskim obszarze.

Następnie z powodu prądu strumieniowego, szybko wypełni się na obszarze Meksyku. Odrodzi się jako niż umiarkowanych szerokości geograficznych nad Zatoką Meksykańską, być może przynosząc atak zimy na wschodnim wybrzeżu USA za kilka dni.

Na Pacyfiku NW tymczasem przesuwa się już Tajfun Yutu, który za kilka dni przejdzie nad wyspami Guam z siłą trzeciej lub czwartej kategorii. Następnie prawdopodobnie osiągnie kategorie piątą, jako już dziesiąty huragan w tym roku. Jednak tym razem Azja jest bezpieczna. Nasilający się monsun lądowy i obniżona strefa zachodnia o tej porze roku, nie pozwoli dojść tajfunowi do Tajwanu lub Filipin.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/10/goes16_ir_24E_201810231505.jpg?fit=1024%2C721&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/10/goes16_ir_24E_201810231505.jpg?resize=150%2C150&ssl=1GabrychZe świataWczoraj kategoria piąta, dziś już trzecia. Huragan Willa najpierw błyskawicznie obniżył ciśnienie w centrum do 925 hPa, obecnie wynosi już 966 hPa z tendencją rosnącą. Jak można było się spodziewać, huragan jest w trakcie cyklu wymiany oka, dodatkowo coraz bardziej napierają na niego uskoki wiatru od zachodu. Willa przechodzi...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę