Wczoraj najcieplej było przed frontem na południowym wschodzie, gdzie zgodnie z prognozami temperatury przekroczyły 15 stopni. W nocy już cała Polska była pod wpływem chłodniejszej masy powietrza. Zwłaszcza północ kraju odczuwa przetransformowane powietrze arktyczne morskie.

Cyrkulacja ma się jednak zmienić na południową. Przez całą Europę przebiega front, który ją dzieli termicznie. Nad Atlantykiem znajduje się wyż blokujący cyrkulację zachodnią, przez Europę Zachodnią mają wędrować ku północy ośrodki niżowe, a w Europie Wschodniej ulokuje się stabilny wyż. To wszystko wraz z południowym kierunkiem prądu strumieniowego oznacza adwekcję ciepła nietypową dla końca października i początku listopada.

Od południa przemieszcza się strefa frontu ciepłego wraz z mżawką i deszczem w głąb kraju. Obejmuje już południową połowę kraju. Najpierw w Karpatach, a potem w Sudetach pojawią się zjawiska fenowe. Dziś w Zakopanem może wiać ponad 100 km/h, jutro w okolicach Śnieżki nawet 140 km/h.

Wraz z napływem ciepła z południowego wschodu wzrośnie bardzo kontrast termiczny, bo wymiana mas powietrza będzie stopniowa. Gdy w Małopolsce jutro ma być 22 stopni to na północy jedynie miejscami 5*C.  We wtorek wyjątkowo ciepło zrobi się już w całym kraju i będzie to maksimum obecnego ocieplenia. Pierwszego listopada również wysokie temperatury – zwłaszcza we wschodniej połowie mają przekroczyć 20 stopni, co oznacza prawie letnie wartości.

Ogromny kontrast termiczny przewidywany na jutrzejsze popołudnie przez model GFS.

 

Wyjątkowo ciepła prognoza na 1 listopada
markSytuacja obecnaWczoraj najcieplej było przed frontem na południowym wschodzie, gdzie zgodnie z prognozami temperatury przekroczyły 15 stopni. W nocy już cała Polska była pod wpływem chłodniejszej masy powietrza. Zwłaszcza północ kraju odczuwa przetransformowane powietrze arktyczne morskie. Cyrkulacja ma się jednak zmienić na południową. Przez całą Europę przebiega front, który ją dzieli...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę