Układ niżowy, który przyniósł odwilż i temperatury przekraczające 10 stopni na Dolnym Śląsku już opuszcza Białoruś. W zimniejszym powietrzu zaciągniętym od strony Bałtyku utworzył się klin wyżowy, który ustępuje kolejnemu płytkiemu niżowi, który już przesuwa się nad Polską. Na Pomorzu przechodzą już opady deszczu i nadal dominują temperatury dodatnie. Dzięki migrującemu niżowi jednak śnieg popada na północnym wschodzie i w górach. Powininen się utrzymać w najbliższych dniach.

Przesuwając się ku Białorusi niż prowadzić będzie stopniowo do wymiany mas powietrza na zimne płynące ze Skandynawii. Skutkiem tego już w nocy w północnej części kraju temperatury spadną poniżej zera, a Wigilia oprócz zachodu może minąć z całodobowym mrozem. Po dzisiejszych opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu zrobi się ślisko i niebezpiecznie na drogach (gołoledź).

Od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia będziemy na wschodnich obrzeżach układu wysokiego ciśnienia z Europy Zachodniej. Powróci zachodni wiatr, a więc i nieco wyższe temperatury, co oznacza aurę z przedzimia z wartościami do 5 stopni, bez większych przymrozków w nocy (oprócz gór). Generalnie do końca roku nie powinniśmy się spodziewać srogiej zimy, a raczej pogody z pogranicza przedzimia i zimy.

Wieczorem centrum niżu znajdzie się między Bydgoszczą a Warszawą. Na południowy zachód od tych miast może padać deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, na północny wschód śnieg, który utworzy pokrywę śnieżną (obszar zaznaczony liczbami – grubość pokrywy).
Parametr T2M - mapka
W wigilijny wieczór w większości kraju będą panować ujemne temperatury.
Już pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia od zachodu powrócą temperatury typowe dla przedzimia.
https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/12/Schowek-1.jpg?fit=989%2C745&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/12/Schowek-1.jpg?resize=150%2C150&ssl=1markPrognoza pogodyUkład niżowy, który przyniósł odwilż i temperatury przekraczające 10 stopni na Dolnym Śląsku już opuszcza Białoruś. W zimniejszym powietrzu zaciągniętym od strony Bałtyku utworzył się klin wyżowy, który ustępuje kolejnemu płytkiemu niżowi, który już przesuwa się nad Polską. Na Pomorzu przechodzą już opady deszczu i nadal dominują temperatury dodatnie....Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę