Prognostycy Accuweather przedstawili prognozę długoterminową na jesień 2022. Latem Europę nawiedziły ekstremalne upały i susze. Tylko w Hiszpanii z przegrzania zmarło ponad 1000 osób. Trend ten nie skończy się z nastaniem września, ale dla Polski przewidywane są okresy z obfitymi opadami deszczu przy utrzymywaniu się wysokich temperatur.

Doświadczony meteorolog, Tyler Roys, przewiduje cieplejsze od normy warunki utrzymujące się przez większość jesieni w zachodniej i środkowej Europie:
– Ogólnie jesień będzie ciepła z powolnym przejściem w kierunku temperatur typowych dla normy.

Dominujący obszar wysokiego ciśnienia odpowiedzialny za ekstremalną falę upałów latem ma stabilnie utrzymywać się przez przynajmniej pierwszą część jesieni. To będzie przekładać się na temperatury przekraczające o 1-2 stopnie C normę, występujące w większości zachodniej i środkowej Europy. Roys uważa, że mieszkańcy większości regionów dopiero w listopadzie mogą doświadczyć temperatur typowych dla normy wieloletniej. Eksperci dodają, że może mieć to wpływ na czas opadania liści. Prawdopodobnie drzewa będą wcześniej tracić liście niż normalnie, a jesienne barwy będą mniej intensywne z powodu warunków panujących latem i na początku jesieni. Znaczną rolę na kolory liści może też odegrać susza, która według Europejskiego Obserwatorium Suszy objęła ponad 60% kontynentu. Ta wpłynęła na produkcję energii, rolnictwo, transport rzeczny, przewóz towarów i zużycie wody.

Meteorolodzy AccuWeather podkreślają, że prognozy na jesień nie przewidują opadów, które mogłyby wtedy zakończyć suszę dręczącą wiele regionów. Ten sam układ wysokiego ciśnienia przetrzyma ciepło dalej na pierwszą połowę jesieni. Jednocześnie odsuwać będzie układy niżowe (z silnym wiatrem) poza środkową część kontynentu. Od południowej Francji przez Wielką Brytanię po Niemcy może być to najgorsza susza od dekad. Południowa Anglia nie była tak sucha od 1935 roku.

Sezon pożarów obszarów dzikich kończy się na południu Europy we wrześniu i na początku października, ale w tym roku może potrwać znacznie dłużej. Alyssa Smithmyer wskazała jednak na obszar, który oszczędzi ryzyko pożarów:

– Kraje nadbałtyckie otrzymały więcej opadów w ciągu ostatnich kilku miesięcy niż większość Europy. Pod względem zagrożenia pożarami to może być spokojniejsze miejsce.

Minie trochę czasu zanim jesienne wichury związane z migrującymi północą Europy niżami przedrą się głębiej ze względu na utrzymanie się wyżu na początku jesieni. Kiedy ta blokada wyżowa pęknie wtedy, w drugiej połowie jesieni, bardziej możliwe są późniejsze niż zwykle spływy chłodu z północy. Układy niżowe z silnym wiatrem częściej będą wtedy nawiedzać północną Europę. Do końca listopada sztormowy, zimny typ pogody ma rozejść się od Wielkiej Brytanii po kraje nadbałtyckie. To wtedy mogą pojawić się niszczące skutki nawałnic docierających z Atlantyku. Prognostycy przewidują, że Europę Zachodnią mogą pod koniec jesieni nawiedzić najwyżej trzy układy konwekcyjne będące pozostałością tropikalnych huraganów, co jest bliskie średniej.

  

Tekst w oparciu o artykuł AccuWeather.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2022/08/jesien2022.png?fit=1024%2C575&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2022/08/jesien2022.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiPrognostycy Accuweather przedstawili prognozę długoterminową na jesień 2022. Latem Europę nawiedziły ekstremalne upały i susze. Tylko w Hiszpanii z przegrzania zmarło ponad 1000 osób. Trend ten nie skończy się z nastaniem września, ale dla Polski przewidywane są okresy z obfitymi opadami deszczu przy utrzymywaniu się wysokich temperatur. Doświadczony meteorolog, Tyler...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę