Dziś w Markowej na Podkarpaciu beatyfikowana została rodzina Ulmów. Zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie rodziny żydowskiej. Swego czasu przeprowadziliśmy kwerendę archiwalną pod kątem warunków meteorologicznych tego dnia.
Zachowało się kilka zapisów z różnych miejscowości na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Były to stacje meteo działające na potrzeby armii niemieckiej i niemieckiej służby meteorologicznej. Co ciekawe, z reguły pomiarów dokonywali miejscowi Polacy (często były to stacje jeszcze przedwojenne).
23 marca 1944r. Generalna Gubernia znajdowała się pod wpływem niżu czarnomorskiego. Stąd pojawiły się opady śniegu, chwilami intensywne. Podobnie było 24 marca, czyli w dniu zamordowania Ulmów przez Niemców. Można założyć, że w Markowej tego dnia było kilka, może kilkanaście cm mokrego śniegu, a temperatura w ciągu dnia ledwo przekroczyła zero stopni.

Dane meteo z Krosna:
Temperatura maksymalna: 2,2°C. Minimalna: -2,2°C. Wiatr z kierunków zachodnich, północno-zachodnich do 5 m/s. Przez cały dzień drobne opady śniegu, wieczorem silniejsze. Rano tego dnia zanotowano 16 cm pokrywę śnieżną.

Dane meteo z Mielca:
Temperatura maksymalna: 1,2°C. Minimalna: -2,7°C. Wiatr z kierunków zachodnich, północno-zachodnich do 5 m/s. Przez cały dzień drobne opady śniegu, wieczorem silniejsze. Rano tego dnia zanotowano 10 cm pokrywę śnieżną.

Dane meteo z Zamościa:
Temperatura maksymalna: 1,0°C. Minimalna: -3,1°C. Wiatr z kierunków zachodnich, północno-zachodnich do 5 m/s. Do rana i od popołudnia drobne opady śniegu, wieczorem silniejsze. Rano tego dnia zanotowano 16 cm pokrywę śnieżną.

Dane meteo z Biłgoraja:
Temperatura maksymalna: 1°C. Minimalna: -2,2°C. Wiatr z kierunków zachodnich, do 5 m/s. Przez cały dzień drobne opady śniegu. Tego dnia zanotowano 17 cm pokrywę śnieżną.

Dane meteo z Tomaszowa Lubelskiego:
Temperatura maksymalna: 0,5°C.  Minimalna: -2,7°C. Wiatr z kierunków zachodnich do 5 m/s. Przez cały dzień drobne opady śniegu, wieczorem silniejsze. Tego dnia zanotowano 10 cm pokrywę śnieżną.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2023/09/ERA_1_1944032406_2-1.png?fit=959%2C770&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2023/09/ERA_1_1944032406_2-1.png?resize=150%2C150&ssl=1lubelak1CiekawostkiDziś w Markowej na Podkarpaciu beatyfikowana została rodzina Ulmów. Zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie rodziny żydowskiej. Swego czasu przeprowadziliśmy kwerendę archiwalną pod kątem warunków meteorologicznych tego dnia.Zachowało się kilka zapisów z różnych miejscowości na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Były to stacje meteo działające na potrzeby armii niemieckiej i niemieckiej...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę