Dynamika w pogodzie jest ogromna. Jeszcze wczoraj wieczorem na zachodzie poprószyło śniegiem, a już po wkroczeniu frontu ciepłego deszcz stopił utworzoną pokrywę śnieżną. Na północnym wschodzie padał marznący deszcz. Miejsce zanikającego układu niżowego z północnych Niemiec zajmie kolejny układ Yves z Bretanii. 

Zaczyna już napływać cieplejsze powietrze z południa, co jest dużą odmianą po zimowej niedzieli. Model EMS przewiduje temperatury przekraczające nawet 10 stopni w województwach południowych. W górach intensywnie będzie się zatem topił śnieg.

Tam jednak szczególnie groźny może być silny wiatr. Najwyższa prędkość porywów halnego ma nastąpić dopiero po północy. Na pogórzu od Sudetów po Bieszczady możliwe są porywy do 130 km/h.

Już minionej nocy na Kasprowym Wierchu wiało z prędkością w porywie do 41 m/s (148 km/h), w Bielsku Białej i na Śnieżce do 38 m/s (137 km/h).
Niewykluczone są w Tatrach i Sudetach porywy do aż 200 km/h!

 

Najsilniejsze porywy zanotowane do tej pory przez sieć telemetryczną IMGW

HALA GĄSIENICOWA 42.8 m/s 154.1 km/h
KASPROWY WIERCH 41.2 m/s 148.3 km/h
BIELSKO-BIAŁA 38.1 m/s 137.2 km/h
ŚNIEŻKA 37 m/s 133.2 km/h
DOLINA PIĘCIU STAWÓW 35.6 m/s 128.2 km/h
DUKLA 33.5 m/s 120.6 km/h
MORSKIE OKO 33.5 m/s 120.6 km/h

 

Porównanie zimowej niedzieli i prognozowanego dzisiaj znacznego skoku temperatury na południu

 

markSytuacja obecnaDynamika w pogodzie jest ogromna. Jeszcze wczoraj wieczorem na zachodzie poprószyło śniegiem, a już po wkroczeniu frontu ciepłego deszcz stopił utworzoną pokrywę śnieżną. Na północnym wschodzie padał marznący deszcz. Miejsce zanikającego układu niżowego z północnych Niemiec zajmie kolejny układ Yves z Bretanii.  Zaczyna już napływać cieplejsze powietrze z południa, co...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę