http://lizardmedia.co

Mamy różne tracycje świąteczne w Polsce. Nie wszystkim prezenty przyniesie dzisiaj Święty Mikołaj, bo w niektórych regionach robi to tylko 6 grudnia. Do Wielkopolan przychodzi Gwiazdor (nazwa wzięła się od jednej z postaci wędrującej z kolędnikami), na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie uchyla się okna dla Dzeciątka, choć w róznych miejscach południowej Polski pojawia się też Aniołek. Zwyczajowo nim zacznie się wigilijną wieczerzę musi pojawić się jendak pierwsza gwiazdka.

Ta na wschodnim horyzoncie będzie świecącym Aldebaranem, okiem w gwiazdozbiorze Byka. Na południowym niebie może rzucić się w oczy Fomalhaut w Rybach Południowych. Na zachodzie mienić się będzie błękitnawa Wega, nieco na południe od niej Altair w gwiazdozbiorze Orła. Na północy jak zawsze znaleźć będziemy mogli gwiazdy Wielkiej Niedźwiedzicy, a na północnym wschodzie zwróci uwagę Kapella, tzw. Koza z gwiazdozbioru Woźnicy.

Wszystko to jednak do obejrzenia będzie w teorii i widoczne wysoko nad dachami naszym miast i wsi. Niebo nad krajem dość szczelnie będą zakrywać chmury. Do tego wiatr i przemieszczające się na wschód opady deszczu.

 

markCiekawostkiMamy różne tracycje świąteczne w Polsce. Nie wszystkim prezenty przyniesie dzisiaj Święty Mikołaj, bo w niektórych regionach robi to tylko 6 grudnia. Do Wielkopolan przychodzi Gwiazdor (nazwa wzięła się od jednej z postaci wędrującej z kolędnikami), na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie uchyla się okna dla Dzeciątka, choć w róznych...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę