/10/ Lodowiec Athabasca w kanadyjskiej Albercie

Jeden z charakterystycznych znaczników granicznych ukazujących tempo zaniku lodowca Athabasca. Zdjęcie: euractiv.com

Ten najchętniej odwiedzany lodowiec w Ameryce Północnej, o grubości 300 metrów, jest częścią pola lodowego Columbia obejmującego 6 kilometrów kwadratowych. Pomimo swego rozmiaru południowa krawędź cofnęła się już o milę. To efekt 150 lat topnienia. I nie pomaga temu fakt, że rocznie spada tam 7 metrów śniegu. Glacjolodzy oceniają, że obecnie lodowiec kurczy się w najszybszym tempie, tracąc rocznie od 2 do 3 metrów (a nawet 5 metrów grubości). Zarządzający Parkiem Narodowym Jasper, na terenie którego leży ogromna lodowa masa, szacują, że zanik Athabasca nastąpi w ciągu jednego pokolenia.

 

Przedstawiliśmy tylko 10 wybranych miejsc, które ulegają degradacji w wyniku ocieplania klimatu, choć jak podkreślamy, można je traktować jedynie jako przykłady poszczególnych ekosystemów i obszarów. Zmiany dotykają również nasz klimat, co mocniej zaznacza się od końca lat 80. i przypada na okres zimowy. My również możemy walczyć o utrzymanie naszego Wybrzeża, które może ucierpień w wyniku podmywania przez coraz wyższy poziom morza.

markCiekawostki/10/ Lodowiec Athabasca w kanadyjskiej Albercie Ten najchętniej odwiedzany lodowiec w Ameryce Północnej, o grubości 300 metrów, jest częścią pola lodowego Columbia obejmującego 6 kilometrów kwadratowych. Pomimo swego rozmiaru południowa krawędź cofnęła się już o milę. To efekt 150 lat topnienia. I nie pomaga temu fakt, że rocznie spada tam...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę