Zbliża się meteorologiczne lato, a więc i portal Accuweather.com wydał swoją sezonową prognozę. Ostatnia całkiem dobrze przepowiedziana dla wiosny wydaje się być podstawą do obecnej. Letnie miesiące mają minąć pod znakiem upałów w zachodniej i środkowej Europie, co może grozić też suszą. Głównym jednak przesłaniem prognozy dla Polski są gwałtowne burze, które mają w nas uderzyć. Częściej niebezpieczne zjawiska pogodowe mają występować jednak w Europie Wschodniej, z bardziej rozległymi aktywnymi systemami burzowymi. 

Na ten stan będzie miała wpływ kombinacja nietypowo ciepłych mas powietrza, które okazyjnie będzie przerywać napływ wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. Stanowić to ma podłoże dla groźnych zjawisk konwekcyjnych od Czech i wschodniej Polski po Białoruś i południową Litwę. Meteorolog AccuWeather, Tyler Roys, dodaje, że najgroźniejszy przebieg burze mogą przybierać od popołudnia po wczesne wieczory, co nie powinno dziwić. Portal podaje nawet najbardziej zagrożone żywiołem miasta: Pragę, Warszawę, Mińsk, Monachium, Drezno, Wiedeń i Wilno.

Aktywnym elektrycznie burzom mają towarzyszyć niszczycielskie porywy wiatru, opady gradu i powodzie błyskawiczne, co z pewnością utrudni podróżowanie po kraju. W trakcie najsilniejszych formacji burzowych może dojść do tworzenia potężnych trąb powietrznych i niszczycielskich gradobić.

Alan Reppert, starszy meteorolog Accuweather, dodaje, że po każdej fali gwałtownych nawałnic mają nadciągać krótkie ataki chłodniejszego powietrza. Jednak nie przewiduje tego lata trwałych okresów chłodu.

Oprócz groźby niebezpiecznych burz lato może przynieść przez cały  czas trwania okresy suszy, z temperaturami bliskimi normy lub wyższymi od niej.

Czas pokaże na ile te prognozy się sprawdzą, choć ich ogólny charakter można przypisać do wielu letnich sezonów z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

Więcej na temat znajdziecie na stronie, gdzie znajduje się oryginalny tekst prognozy: tutaj

 

markCiekawostkiZbliża się meteorologiczne lato, a więc i portal Accuweather.com wydał swoją sezonową prognozę. Ostatnia całkiem dobrze przepowiedziana dla wiosny wydaje się być podstawą do obecnej. Letnie miesiące mają minąć pod znakiem upałów w zachodniej i środkowej Europie, co może grozić też suszą. Głównym jednak przesłaniem prognozy dla Polski są...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę