Pół miesięca przed meteorologiczną jesienią portal Accuweather swoim zwyczajem nakreślił prognozę sezonową dla Europy. Jakie przewidywania dotyczą Europy Środkowej? Wysokie temperatury ponad normę nie opuszczą naszego regionu i trend z lata ma być kontynuowany. Oznacza to też możliwość zaistnienia coraz bardziej dotkliwej suszy, choć dotyczy to najbardziej wschodniej części kontynentu.

Nadciągająca jesień ma wyglądać według Erica Leistera, starszego meteorologa z Accuweather.com, jak gdyby lato miało się wcale nie skończyć.  Od września do listopada przewiduje on dominowanie temperatur powyżej normy od krajów nadbałtyckich po wschodnie Bałkany i Ukrainę.

„Podczas gdy zazwyczaj w październiku robi się znacznie chłodniej, to w tym roku będzie tak jakby lato nie chciało odpuścić” – dodaje Alan Reppert, który również jest meteorologiem portalu Accuweather. Podobne odchylenie od normy jest spodziewane dla krajów Europy Zachodnie – od Francji, przez Belgię, Holandię po Niemcy. Tam temperatury mają obniżyć się dopiero w listopadzie, kiedy to opady staną się częstsze.

Choć ciepła jesień ma sprzyjać spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu to przedłużający się okres suchy odbije się na rolnictwie i negatywnie odbije się na zbiorach. Z każdym miesiącem ciepłej jesieni susza ma się zaostszać. Najbardziej ma się ona zaznaczyć w Białorusi, Moldawii, Rumunii i Ukrainie. Skąpe opady w listopadzie mogą doprowadzić do słabych zbiorów i niskiej wilgotności gleby w przyszlym sezonie wegetacyjnym.

Jednocześnie ciepła i sucha pogoda trwająca w listopadzie obniży ryzyko opadów śniegu i tworzenia pokrywy śnieżnej na nizinach wschodniej Europy.

 

Na podstawie artykułu 2018 Europe autumn forecast: Warmth to prevail from UK to Ukraine; Wildfire danger to persist in Scandinavia, accuweather.com

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/08/JESIEN2018.png?fit=1024%2C576&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/08/JESIEN2018.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiPół miesięca przed meteorologiczną jesienią portal Accuweather swoim zwyczajem nakreślił prognozę sezonową dla Europy. Jakie przewidywania dotyczą Europy Środkowej? Wysokie temperatury ponad normę nie opuszczą naszego regionu i trend z lata ma być kontynuowany. Oznacza to też możliwość zaistnienia coraz bardziej dotkliwej suszy, choć dotyczy to najbardziej wschodniej części...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę