Choć jeszcze pogoda na to nie wskazuje, to zimowa pora jest coraz bliżej i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów portal Accuweather.com opublikował kolejną odsłonę prognozy sezonowej. Na zachodzie Europy ma być niespokojnie – mają przechodzić wichury i częste opady (a nawet powodzie). A jak Amerykanie widzą zimę u nas?

Północny zachód może doświadczyć silnego wiatru nawiedzającego północne Niemcy. Będzie to skutkiem aktywnych atlantyckich niżów, które wędrować będą przez Europę Zachodnią ku Skandynawii. Łagodne powietrze polarno-morskie odeprze syberyjskie mrozy, jak to miało miejsce ubiegłej zimy.
Raczej nie powinno być ponownego ataku bestii ze Wschodu, takim określeniem zapamiętano dotkliwe śniegi i mrozy (niewidziane od lat) w północne i zachodniej Europie na początku roku 2018. Siarczyste mrozy mają nie objąć tym razem całej Europy, ale parę fal zimna ma spłynąć na  Europę Wschodnią (od Finlandii po Ukrainę) i powędrować dalej na zachód, czyli do środkowej części kontynentu. Ataki większego mrozu w Polsce, Czechach czy Austrii  mają przypaść na styczeń i luty.

Mieszanie się atlantyckich wilgotnych mas powietrza z zimnymi ze wschodu może przynieść dość obfite opady śniegu. Najwięcej zawei i zamieci śnieżnych ma przypaść na drugą połowę zimy. Dotyczyć to ma tym bardziej wschodniej części kraju. Można się zatem spodziewać utworzenia tam grubszej pokrywy śnieżnej.

Na ile te przepowiednie są wizjami typowej zimy ostatnich lat, a na ile przekonującą analizą dotychczasowych danych pogodowych – oceńcie sami.

Przy okazji możemy zerknąć na prognozy sezonowe modelu CFS. Wynika z nich kolejna ciepła zima (zwłaszcza w grudniu i lutym):

GRUDZIEŃ

STYCZEŃ

LUTY

 

W grudniu ma być opadów ponad normę w północej części kraju:

Z kolei styczeń 2019 na północy ma być dość suchy:

A luty 2019 w całym kraju wilgotny:

markCiekawostkiChoć jeszcze pogoda na to nie wskazuje, to zimowa pora jest coraz bliżej i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów portal Accuweather.com opublikował kolejną odsłonę prognozy sezonowej. Na zachodzie Europy ma być niespokojnie - mają przechodzić wichury i częste opady (a nawet powodzie). A jak Amerykanie widzą zimę u nas? Północny zachód...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę