Fale prądu strumieniowego odpowiedzialne za ekstremalną pogodę
Mamy kolejną blokadę cyrkulacji strefowej, która blokuje niże atlantyckie i sprzyja zaostrzaniu się wiosennej suszy. Na mapie poniżej widzicie przebieg prądu strumieniowego, którego jęzor sięga daleko na południe i odpowiada za zaburzenia w troposferze, np. chłód w Hiszpanii. Warto przy okazji tego elementu globalnego elementu kształtującego pogodę zwrócić uwagę na artykuł Pogodowy wzmacniacz w kwietniowym Świecie Nauki. Michael E. Mann tłumaczy tam przyczyny letnich ekstremów pogodowych, takich jak fala gorąca w Europie z 2003 roku czy lato 2018 z pożarami w Skandynawii i suszą w Europie Środkowej.
Za te zaburzenia, które również dotykają naszą część Europy odpowiedzialny jest prąd strumieniowy (ang. jet stream), czyli strumień silnych prądów powietrznych sunący z zachodu na wschód, mniej więcej na szerokości odpowiadającej granicy USA i Kanady.
Coraz częściej w porze letniej jet stream przestaje być jednym ciągłym strumieniem, a dzieli się na dwie odnogi płynące na północ i południe, tzw. podwójny jet stream. Rozciągnięte meandry tego strumienia, odbiegające od linii prostej, zaciągają na południe zimne powietrze z północy, a z drugiej strony gorące masy daleko na północ.
Progoza przebiegu prądu strumieniowego w połowie obecnego tygodnia.
To właśnie w obszarach największych odchyleń na północ i południe dochodzi do największych estremów pogodowych, tak jak latem 2018 w USA z jednej strony długotrwałe nawałnice, a z drugiej upały. Autor artykułu tłumaczy na jakiej zasadzie odpowiedzialne za te anomaliejest globalne ocieplenie.
W naszych szerokościach geograficznych jet stream występuje na styku ciepłego powietrza płynącego od strony zwrotników z zimniejszym powietrzem polarnym na około 10 km wysokości. Latem różnice między obszarami po obu stronej tej linii (temperaturami masy polarnej i tej ze średnich szerokości geograficznych) zmniejsza się coraz bardziej. Dzieje się tak za sprawą tzw. przyspieszenia arktycznego, czyli intensywnie ocieplającego się regionu arktycznego. Przy mniejszych różnicach w termice stykającech się ze sobą mas powietrza zakrzywiają się częściej tzw. fale Rossby’iego, wielka atmosferyczne fale powstające w wyniku ruchu wirowego Ziemi. Prąd strumieniowy dostosowuje się do tych fal i zakręca zgodnie z nimi destabilizując typową pogodę dla wielu obszarów globu.
W takim wytworzonym zakolu prądu strumieniowego powstają lokalne układy baryczne. Przy ich stabilizacji wewnątrz północnego meandru tworzy się latem wyż, który wirując zgodnie ze wskazówkami zegara zaciąga suchą i gorącą pogodę. Z drugiej strony w południowym zakolu jet streamu powstaje niż przynoszący po swojej zachodniej stronie zimną i mokrą aurę. Przy słabym prądzie strumieniowym fale Rossbiego w atmosferze zatrzymują się, zamiast kroczyć na wschód. W efekcie stojącej fali tygodniami nad danym regionym utrzymuje się ten sam typ pogody, co zwykle jest bardzo niekorzystne. Stabilne wirujące w miejscu wyże powodują długie fale upałów, a niże – powodzie i huragany.
W takich warunkach, gdy atmosfera działa jak falowód, fale w wyniku tzw. wzmocnienia quasi-rezonansowego ulegają wzmocnieniu i zakola sięgają jeszcze bardziej na północ i południe. Unieruchomione układy pogodowe stają się jeszcze bardziej intensywne. Taka sytuacja wystąpiła na przykład na przełomie lipca i sierpnia 2018 roku, kiedy Skandynawia znalazła się w północnym meandrze, co spowodowało tam fale gorąca i suszę w Europie Środkowej, pożary w Grecji i Kaliforni. Jednocześnie powodzie na Nizinie Atlantyckiej.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami artykułu.
Odnośnik do artykułu oryginalnego.
https://meteoprognoza.pl/2019/04/22/fale-pradu-strumieniowego-odpowiedzialne-za-ekstremalna-pogode/https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/04/Schowek-1.jpg?fit=974%2C745&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/04/Schowek-1.jpg?resize=150%2C150&ssl=1CiekawostkiMamy kolejną blokadę cyrkulacji strefowej, która blokuje niże atlantyckie i sprzyja zaostrzaniu się wiosennej suszy. Na mapie poniżej widzicie przebieg prądu strumieniowego, którego jęzor sięga daleko na południe i odpowiada za zaburzenia w troposferze, np. chłód w Hiszpanii. Warto przy okazji tego elementu globalnego elementu kształtującego pogodę zwrócić uwagę...mark mark014@gazeta.plAdministratorMETEOprognoza
Dodaj komentarz