Jak co sezon portal AccuWeather sworzył prognozę na kolejną porę roku dla Europy. Według Erica Leistera większość kontynentu mają nawiedzać fale dotkliwych upałów. Będą im towarzyszyć przedłużające się okresy bezdeszczowe, co rodzi obawy o suszę, która może negatywnie odbić się na rolnictwie.

Jeśli chodzi o nasz obszar Europy to nie będzie się on wyróżniać pod względem aury. Lato 2019 ma upłynąc pod znakiem długotrwałych fal upałów nękających rozległe rejony od Portugalii po Polskę i Węgry. Gorączka zacznie się od Półwyspu Iberyjskiego i rozchodzić się będzie stopniowo na północ i wschód wraz z upływem lata.

Upały mają być bardziej uporczywe i trwałe niż te ubiegłoroczne. Rok temu wprawdzie wiele krajów, jak Belgia, Portugalia, Holandia, Niemcy czy państwa Skandynawii, zarejestrowało rekordy temperatury to niebezpieczny skwar nie przekraczał zwykle tygodnia. W tym roku nawet jak upał zelżeje to na krótko, a temperatura będzie się i tak trzymać poziomu nad normę wieloletnią, aby znów powrócić do skrajnych wartości zagrażających zdrowiu. Tym bardziej, że duszne i ciepłe noce nie będą przynosić orzeźwienia.

Od Francji przez Belgię, Holandię po Polskę, Słowację i Węgry można liczyć na przekroczenie 38°C. Tyler Roys, meteorolog AccuWeather, dopowiada, że od lipca po początku sierpnia we Francji może być nawet 40 °C . Najcieplej będzie oczywiście w Hiszpanii i Portugalii, ponad 43°C.

Rozkład ciśniania sprzyjający wysokim temperaturom będzie też prowadził do znikomych opadów i suszy, a zatem i łatwemu rozniecaniu pożarów. Groźba ta w lipcu i sierpniu dotyczyć też ma Europy Środkowej. Brak deszcz ma też być nasilającym się problemem na początku jesieni, co odbije się na rolnictwie i sadownictwie.

Wschodnią Europę mają jednak ominąć skrajnie wysokie temperatury, choć na krótko w połowie lata może i tu pojawić się temperatura rzędu 38°C. Jak widzimy na mapie, według tych przewidywań wschodnia Polska będzie chłodniejsza i ma szansę na więcej deszczu, który jednak może padać w czasie groźnych w skutkach burz.

Na koniec trzeba przypomnieć, że to tylko prognoza sezonowa, która nie zawsze się sprawdza. Tym razem mamy podane dość dokładne wartości temperatury, łatwiej będzie ją potem zweryfikować.
Ostatnie przewidywania na wiosnę 2019 dla Europy Środkowej sprawdziły się częściowo – faktycznie na zachodzie i południu było okresami sucho, ale nie mieliśmy późnego początku termicznej wiosny na wschodzie.

Zobacz oryginalny artykuł

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/05/LATO2019.png?fit=1024%2C576&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/05/LATO2019.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiJak co sezon portal AccuWeather sworzył prognozę na kolejną porę roku dla Europy. Według Erica Leistera większość kontynentu mają nawiedzać fale dotkliwych upałów. Będą im towarzyszyć przedłużające się okresy bezdeszczowe, co rodzi obawy o suszę, która może negatywnie odbić się na rolnictwie. Jeśli chodzi o nasz obszar Europy to nie...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę