Na półtora tygodnia przed początkiem meteorologicznego lata amerykański portal AccuWeather wydał prognozę sezonową dla Europy w której przewiduje gorące lato dla Polski – suche na wschodzie, a burzowe na zachodzie.

Meteorolog Tyler Roys podkreśla istotne zjawisko suszy jakie charakteryzuje obecną wiosnę od Wielkiej Brytanii po Ukrainę.

Latem natomiast od Francji po północną Polskę będzie nie tylko gorąco, ale i zdarzać się mogą regularnie groźne w skutkach burze.

“Od środkowej i północnej Francji po Niemcy i Danię występować będzie strefa ścierania się gorącego i suchego powietrza z chłodnymi frontami przesuwającymi się na północny zachód Wysp Brytyjskich, tworzącymi burzowy szlak” tłumaczy Roys.

Paryż, Praga, Bruksela, a nawet Warszawa to większe miasta, które może objąć obszar występowania gwałtownej pogody.

„Jeśli chodzi o burze, to przyniosą wszystko, co znamy z podręcznikowej wiedzy – grad, niszczycielskie porywy wiatru, powodzie błyskawiczne i trąby powietrzne” dodaje Roy.

Początek lata może zacząć się sucho w tym rejonie Europy (na mapie ciemna czerwień). Dopiero z czasem powstaną warunki sprzyjające budowaniu groźnych w skutkach zjawisk konwekcyjnych. Apogeum groźnych warunków pogodowych ma przypaść na lipiec i początek sierpnia (co jest dość typowe dla naszego klimatu).

Pozytywnym następstwem burz będzie ograniczenie suszy, której będą doświadczać obszary na południe od wspomnianej strefy. Deszcz ma być jednak „obosiecznym mieczem”. Nawalne opady deszczu towarzyszące burzom będą miejscami w zaledwie jeden dzień dawać miesięczne sumy opadów, co może powodować podtopienia i powodzie błyskawiczne.

Autorzy prognozy zalecają, aby wszyscy planujący wakacje na świeżym powietrzu w tym okresie, kiedy nastąpi poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, powzięli również alternatywne plany na czas wystąpienia burz.

Na wschodzie i południu kraju ma być mniej burz, a zatem i suszej, choć zdarzać się będą fale upałów. Może to zwiększać groźbę pożarów w lasach.

Oryginalny tekst prognozy tutaj

W oparciu o artykuł AccuWeather’s 2020 Europe summer forecast autorstwa Briana Lada.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/05/LATO2020.png?fit=1024%2C575&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/05/LATO2020.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiNa półtora tygodnia przed początkiem meteorologicznego lata amerykański portal AccuWeather wydał prognozę sezonową dla Europy w której przewiduje gorące lato dla Polski - suche na wschodzie, a burzowe na zachodzie. Meteorolog Tyler Roys podkreśla istotne zjawisko suszy jakie charakteryzuje obecną wiosnę od Wielkiej Brytanii po Ukrainę. Latem natomiast od Francji po...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę