Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do powolnego odchodzenia lata z wysokimi anomaliami temperaturami w jesiennych miesiącach. Amerykański portal accuweather.com przewiduje, że tym razem będzie podobnie.

Mark Puleo, autor tekstu prognozy, przewiduje, że Europę Zachodnią mogą nawiedzać ulewy związane z aktywnością na Atlantyku tropikalnych burz i huraganów. Deszcz tam się przyda ze względu na suche lato. Natomiast na północnym zachodzie kontynentu mogą pojawiać się wichury związane z migrowaniem kolejnych układów niskiego ciśnienia na wschód.

Jeśli chodzi o naszą część Europy to jesień ma charakteryzować przedłużające się ciepło z suchą aurą do połowy jesieni (czyli października).

Granica między latem a jesienią nie będzie wyrazista dla większości regionów Europy. Ciepło ma być we wrześniu zarówno w zachodniej jak i środkowej części kontynentu. Roys nie wyklucza, że w Paryżu, Luksemburgu, Kolonii czy Berlinie parokrotnie temperatury mogą sięgnąć 32 stopni, choć też może być dość wilgotno.

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii w połowie sezonu pogoda może przejść na wilgotniejszą od normy to w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej może już przynieść miejscami pierwsze zimowe akcenty.

Reppert tłumaczy, że w połowie jesieni typ pogody zmeni się na bardziej wietrzny i chłodniejszy w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej. To spowoduje większe niż przeciętnie opady śniegu w wyższych partiach Alp i ośrodkach wypoczynkowych, co może się przełożyć na przyspieszenie startu sezonu narciarskiego.

W tym czasie północ Europy po mokrym lecie będzie miała suchszą aurę. W Polsce, Niemczech, a nawet we wschodniej Francji może już zainstnieć zagrożenie pierwszymi napływami zimna z północnego wschodu kontynentu. To może poskutkować temperaturami nieco poniżej normy od Niemiec po przede wszystkim Polskę, ale i kraje bałtyckie i północną Ukrainę. Na niektórych obszarach zimne masy powietrza mogą już zagrażać przedwczesną zimową aurą.

„Co za tym idzie, wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia śniegu w Polsce, na Białorusi, krajach bałtyckich po północną Ukrainę. Nie spodziewamy się opadów śniegu ponad normę, ale może zdarzyć się parę dni z wystąpieniem śnieżyc czy lekkim śniegiem” – wyjaśnia Roys.

Tekst oryginanego artykułu: AccuWeather’s 2020 Europe autumn forecast

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/08/JESIEN2020.png?fit=1024%2C577&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/08/JESIEN2020.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiOstatnie lata przyzwyczaiły nas do powolnego odchodzenia lata z wysokimi anomaliami temperaturami w jesiennych miesiącach. Amerykański portal accuweather.com przewiduje, że tym razem będzie podobnie. Mark Puleo, autor tekstu prognozy, przewiduje, że Europę Zachodnią mogą nawiedzać ulewy związane z aktywnością na Atlantyku tropikalnych burz i huraganów. Deszcz tam się przyda ze...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę