Serwis pogodowy AccuWeather znów próbuje przewidzieć zbliżającą się porę roku. Według meteorologów portalu wiosna 2021 ma być ciepła w Europie Wschodniej, ale na zachodzie kontynentu chłód może potrzymać dłużej.

Zespół meteorologów AccuWeather znów nawiązuje do dość głośnej ostatnio „Bestii ze Wschodu” i przyrównuje początek tegorocznej wiosny do tej z 2018, wtedy to zimno ze wschodu (Syberii) opanowało północną Europę i dało się we znaki w Wielkiej Brytanii. Również w tym sezonie w północno-zachodniej części kontynentu mogą się pojawić okresy większego napływu wychłodzonych mas powietrza z północnej Rosji. W Niemczech mogą wystąpić podobnie obfite opady śniegu jak 3 lata temu.

Wielu Europejczyków może oczekiwać z niecierpliwością wiosny i powrotu ciepłej i słonecznej pogody po jednym z najbardziej śnieżnych od pięciu lat sezonów w północno-zachodniej i centralnej Europie, wraz z pierwszą prawdziwą burzą śnieżną od ponad dekady w Holandii.

„Wiosna się opóźni, ale nie zostanie odwołana” – mówi Roys.

Podobne do zimowych chłodów przypadki są prognozowane w marcu od Irlandii, Wielkiej Brytanii przez południową Skandynawię, Niemcy aż po zachodnią Polskę. Poza tym aż do późnej wiosny niestabilna pogoda będzie się przekładać na burze przechodzące przez zachodnią Europę. Na większych wysokościach we Francji czy Niemczech może jeszcze nadal popadać śnieg.

Zimne, wilgotne, a nawet śnieżne warunki panujące przez większość wiosny mogą opóźnić sadzenie upraw we Francji i Niemczech. Z powodu przeciągającego się zimna pszenica ozima, która typowo wychodzi z uśpienia w kwietniu na większości kontynentu, może z opóźnieniem wznowić wegetację. Być może jednak będzie to miało korzystne skutki.

„Jeśli etap spoczynku roślin zakończy się później może to ochronić je przed większymi uderzeniami zimna na obszarach pozbawionych pokrywy śnieżnej, co ochroni ziarna roślin ozimych.” – wyjaśnia główny meteorolog Jason Nicholls. Choć liczne opady na początku wiosny mogą opóźnić wysiew nowych upraw to kontynuacja wilgotnej pogody może być mile widziana przez rolników po wykonaniu prac na polach. Może to wspomóc wznowienie okresu wegetacyjnego.

Zupełnie odmiennie ma być w Europie Wschodniej, która ma doświadczyć dużo ciepła w trakcie trwania wiosny.

„Ogólnie ma być ciepło w tym regionie” – mówi Rys, ale mimo to obszary te mogą nadal zanotować jedno lub dwa napływy zimnych mas powietrza, które potrwają parę dni zanim powrócą cieplejsze warunki. Wraz z wtargnięciem chodu możliwe jest jeszcze wiosną pojawienie się śniegu. W porównaniu z minionymi sezonami jest większe ryzyko opadów śniegu głównie w marcu.

Z ciepła ucieszą się ci czekający na aktywności na świeżym powietrzu, po zimowych miesiącach w domu.  

Temperatury powyżej normy mogą mieć w rolnictwie dwojakie znaczenie – ozima pszenica wyjdzie ze spoczynku wcześniej. Może być to jednak niebezpieczne dla upraw ze względu na potencjalne chwilowe uderzenia zimna.

„Jeśli zboża ozime wyjdą z zimowego uśpienia przy braku pokrywy śnieżnej, która mogłaby ochronić rośliny, mogą być wrażliwe na ostre podmuchy zimna. Wiosną występowania pokrywy śnieżnej może być ograniczone” – mówi Nicholls.

Trudno prognozować pogodę na tak daleki okres, ale może niektóre wątki się sprawdzą. Ostatnia prognoza na zimę jeśli się sprawdziła to raczej w pierwszej połowie sezonu, do połowy stycznia zima była łagodna:

Oryginalny tekst artykułu na accuweather.com: tutaj.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2021/02/wiosna2020.png?fit=1024%2C577&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2021/02/wiosna2020.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiSerwis pogodowy AccuWeather znów próbuje przewidzieć zbliżającą się porę roku. Według meteorologów portalu wiosna 2021 ma być ciepła w Europie Wschodniej, ale na zachodzie kontynentu chłód może potrzymać dłużej. Zespół meteorologów AccuWeather znów nawiązuje do dość głośnej ostatnio 'Bestii ze Wschodu' i przyrównuje początek tegorocznej wiosny do tej z...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę