Już za 2 tygodnie meteorologiczna jesień. Amerykańscy meteorolodzy portalu accuweather.com wystosowali co sezonową prognozę na kolejną porę roku dla Europy. U nas ma być ciepło i bez większych wichur i nawałnic, które zdarzają się u nas jesienią przy przechodzeniu głębokich atlantyckich niżów.

Zespół AccuWeather daje pewną nadzieję na uspokojenie pogody jesienią, po dość ekstremalnej pogodzie latem. Dotyczy to zwłaszcza powodzi w Europie Zachodniej i skrajnych upałów w basenie Morza Śródziemnego.

Na jesienną aurę w skali globalnej ma wpłynąć zjawisko La Niña na Pacyfiku, do września do grudnia. Europa Środkowa ma doznać przerwy od burzliwej i gwałtownej pogody. Szlak burz i nawałnic sunący przez północną Europę ma się przesunąć bardziej na południe kontynentu. Ma to przynieść ulgę od Francji, kraje Beneluksu po Niemcy, które doświadczyły nawalnych deszczów i historycznych powodzi. Niemniej możliwe są wichury, zwłaszcza we Francji i Hiszpanii, na co wpływ ma mieć La Niña.

Mniej nawałnic i deszczu w najbliższych miesiącach nad północno-środkową Europą, od środkowej Anglii po Polskę, zwłaszcza w drugiej połowie jesieni przyniesie aurę korzystną do zbierania plonów. Chodzi tu o suchszą glebę pozwalającą na wkroczenia na pola maszyn rolniczych.

Temperatury jesienią mają być zbliżone do normy. Na początku jesieni, czyli we wrześniu, temperatury mają sięgać 21-23*C, a 4-8*C pod koniec sezonu.

Ciepło ma być na wschodzie kontynentu, co może początkowo oznaczać letnie temperatury i we wschodniej Polsce. Wartości mają utrzymywać się na poziomie dodatnich anomalii od września do listopada, choć stopniowo zbliżać się będą do normy wieloletniej. Możliwe jest pod koniec jesieni wdarcie się pogłębionego niżu z silnym wiatrem do Europy Wschodniej, co przyniesie na tyle zimną masę powietrza, że mogą pojawić się wczesne opady śniegu i zagrożenia z tym związane.

Tekst na podstawie artykułu AccuWeather’s 2021 Europe autumn forecast

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2021/08/JESIEN2021.png?fit=1024%2C577&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2021/08/JESIEN2021.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiJuż za 2 tygodnie meteorologiczna jesień. Amerykańscy meteorolodzy portalu accuweather.com wystosowali co sezonową prognozę na kolejną porę roku dla Europy. U nas ma być ciepło i bez większych wichur i nawałnic, które zdarzają się u nas jesienią przy przechodzeniu głębokich atlantyckich niżów. Zespół AccuWeather daje pewną nadzieję na uspokojenie pogody jesienią,...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę