Portal AccuWeather przewiduje wiosnę bez ekstremów pogodowych. Temperatury mają być zbliżone do normy, nie powinno być szczególnie długich okresów suchych lub mokrych. Opady od Francji po Polskę i Bałkany trzymać się mają normy lub będą niewiele mniejsze.

„Na tym obszarze [na mapie pomarańczowy obszar] można się spodziewać okresów burzowych, które czasami mogą trwać do 5 dni, ale i dłuższych suchych momentów. Niże atmosferyczne będą przemieszczać się północą kontynentu i tam wystąpią stabilne okresy deszczowe, co będzie częste w tym sezonie.” mówi Roys, główny meteorolog portalu.

Ogólnie wiosna ma być łagodna, ale czasami temperatura będzie się mocniej wahać wokół normy wieloletniej. „Prawdopodobnie Polska i Niemcy doświadczą dwóch temperaturowych skoków i jednego większego spadku. Będzie się ocieplać, ale temperatury będą się opierać trwałemu, kilkutygodniowemu, wybijaniu się ponad termiczną normę.” dodaje Reppert.

Od czasu do czasu kolejne układy burzowe będą przetaczać się przez Europę Środkową i ścierać z zalegającą dość ciepłą masą powietrza, przez co nie da się wykluczyć wraz z postępowaniem wiosny paru poważniejszych w skutkach zdarzeń pogodowych.

Szczególnie w kwietniu i maju, w związku z łagodną aurą i kolejnymi układami niżowymi sunącymi na północ Europy od północnej Francji po Polskę jest możliwe szybkie rozwijanie się aktywnych elektrycznie burz. Najsilniejsze wiosenne burze mogą powodować nie tylko utrudnienia w podróży i przebywaniu na świeżym powietrzu, ale i wywoływać niszczycielskie wichury, gradobicia i powodzie błyskawiczne.

Wiosną łagodne masy powietrza będą już docierać do Europy Wschodniej (Białorusi i Ukrainy), ale progności obawiają się stabilnej blokady wyżowej w maju, która by utrwaliła pogodę suchą i chłodną. Taka sytuacja baryczna sprzyjałaby miejscami (może też we wschodniej Polsce) późnowiosennym przymrozkom. Zwykle ostatnie występują w połowie maja.

Tekst oryginalny na portalu AccuWeather – tutaj.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2022/03/WIOSNA-22.png?fit=1024%2C575&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2022/03/WIOSNA-22.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiPortal AccuWeather przewiduje wiosnę bez ekstremów pogodowych. Temperatury mają być zbliżone do normy, nie powinno być szczególnie długich okresów suchych lub mokrych. Opady od Francji po Polskę i Bałkany trzymać się mają normy lub będą niewiele mniejsze. 'Na tym obszarze można się spodziewać okresów burzowych, które czasami mogą...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę