Według meteorologów serwisu AccuWeather gorąca pogoda ma zdominować latem kontynent Europy. Ubiegłe lato było pod tym względem rekordowe. Za suchą i ciepłą aurę ma być odpowiedzialny rozległy górny grzbiet geopotencjału.

Roys ostrzega przed wyższymi kosztami zużywania energii na chłodzenie pomieszczeń od Francji i Niemiec po Bałkany. Letnie upały jednak nie powinny być tak intensywne w północnej Europie i na Wyspach Brytyjskich jak latem 2021. Jednak od Paryża po Warszawę trzeba się przygotować na większą zmienność w pogodzie.

„Istnieje zagrożenie silnymi burzami od Francji po Polskę, którego nie da się wykluczyć”, wyjaśnia Roys. Dodaje, że burze nie będą tak rozległe ani częste jak ubiegłego lata, ale mogą stanowić zagrożenie dla życia i dobytku kiedy się pojawią. Nawiązuje tu do katastrofalnych powodzi w Belgii i Niemiec, do których doprowadził powolnie przesuwający się układ burzowy, uznanych za jeden z najpoważniejszych katastrof naturalnych, których doświadczyła Europa. Wody powodziowe zmyły całe budynki i pozostawiły po sobie ponad 200 ofiar śmiertelnych.

Podobnie jak ma się rzecz z Półwyspem Bałkańskim, aktywne burze w północnej części Europy pomogą złagodzić zagrożenie suszą, choć nie wszędzie.
„Wiele rzecznych wycieczek na łodziach może napotkać utrudnienia ze względu na suszę i niski stan rzek”, Roys dodaje.

Połowa lata w tym regionie (na mapie w pomarańczowej barwie) będzie się charakteryzować największym potencjałem dla upalnej aury.

Tekst w oparciu o prognozę sezonową accuweather.com

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2022/05/LATO2022.png?fit=1024%2C575&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2022/05/LATO2022.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiWedług meteorologów serwisu AccuWeather gorąca pogoda ma zdominować latem kontynent Europy. Ubiegłe lato było pod tym względem rekordowe. Za suchą i ciepłą aurę ma być odpowiedzialny rozległy górny grzbiet geopotencjału. Roys ostrzega przed wyższymi kosztami zużywania energii na chłodzenie pomieszczeń od Francji i Niemiec po Bałkany. Letnie upały jednak nie powinny...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę