Linia brzegowa Wysp Magdaleny ulegnie w ciągu XXI znacznemu zniszczeniu. Zdjęcie: time.com

 

/8/ Wyspy Magdaleny w Kanadzie

Lokalne silne wiatry wywołują ciągłą erozję wysp, które kurczą się nawet jeden metr rocznie. Zgodnie z przewidywaniami ekpertów w ciągu 75 lat brzegi wyspy będą sukcesywnie niszczone przez niszczycielskie burze występujące w tym regionie.

Archipelag znajdujący się w Zatoce Świętego Wawrzyńca nawiedzają niszczące wichury. Krajobraz stanowią białe piaszczyste plaże i klify zbudowane z czerwonego piaskowca. Ochronną rolę pełni ściana lodu morskiego. Jednak właśnie jeszcze przed końcem obecnego wieku ulegnie on całkowitemu stopieniu, co narazi chronioną dotąd linię brzegową na intensywne niszczenie w trakcie gwałtownych nawałnic.

 

Wysp, które obawiają się podwyższającego się poziomu wód oceanicznych jest wiele. Nie tylko wspomniane wcześniej Seszele, ale i m.in. Malediwy, Wyspy Marshalla, Kiribati, Galapagos, Wyspy Salomona będę musiały opracować skuteczne rozwiazania, aby uchronić dobytek mieszkańców i zbudowaną infrastrukturę przed zalaniem.

markCiekawostki  /8/ Wyspy Magdaleny w Kanadzie Lokalne silne wiatry wywołują ciągłą erozję wysp, które kurczą się nawet jeden metr rocznie. Zgodnie z przewidywaniami ekpertów w ciągu 75 lat brzegi wyspy będą sukcesywnie niszczone przez niszczycielskie burze występujące w tym regionie. Archipelag znajdujący się w Zatoce Świętego Wawrzyńca nawiedzają niszczące wichury. Krajobraz stanowią...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę