Maksimum roju Leonidów przypada w nocy z 17 na 18 listopada. Źródło: space.com

Jeśli pogoda dopisze warto spojrzeć w gwiazdy, aby dostrzec okruchy komety Tempel-Tuttle, które rozświetlają naszą atmosferę od 10 do 23 listopada. Maksimum roju Leonidów przypada na noc z 17 na 18 listopada. Jak sama nazwa wskazuje radiant tych meteorów znajduje się w konstelacji Lwa, która w listopadzie wschodzi po godzinie 23:00.

Księżyc w nowiu nie będzie przeszkadzał w obserwacjach. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że odłamki komety wpadają w ziemską atmosferę z prędkością 260 000 km/h, a w ciągu roku średnia masa pozostawianej materii na Ziemii wynosi około 12 – 13 ton. Astronomowie spodziewają się do około 20 meteorów w ciągu godziny w trakcie maksimum roju.

15 listopada jest też okazja na łatwe zlokalizowanie Marsa na nieboskłonie. Wskaże go Księżyc w nowiu nad południowo-wschodnim horyzontem. Czwarta planeta od Słońca znajdzie się na lewo od naszego satelity, ale niestety nastąpi to wczesnym rankiem – około godz. 5:00.

 

Na podstawie 'Lew sypie iskrami’, W. Śliwa, Wiedza i życie nr 11/2017.

markCiekawostkiJeśli pogoda dopisze warto spojrzeć w gwiazdy, aby dostrzec okruchy komety Tempel-Tuttle, które rozświetlają naszą atmosferę od 10 do 23 listopada. Maksimum roju Leonidów przypada na noc z 17 na 18 listopada. Jak sama nazwa wskazuje radiant tych meteorów znajduje się w konstelacji Lwa, która w listopadzie wschodzi po...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę