/7/ Alpy

Oczywiście same góry nie znikną, ale wskutek ocieplania się klimatu Alpy tracą 3% swoich lodowców rocznie. Niektórzy badacze przewidują zanik tych wielkich pokryw lodowych do 2050 roku. Z wielkiego niegdyś lodowca Forni pozostały już tylko trzy kikuty, Od lat 60. zmniejszyła się ogólna powierzchnia lodowców aż o 1/3. 200 z nich już zupełnie zniknęło. W przyszłości, według glacjologów, Alpy będą wyglądały jak bezlodowcowe Pireneje lub Apeniny. 

2017 rok przyniósł falę sierpniowych upałów we Włoszech, które dobitnie ukazały szybkość zachodzących zmian. Przez topniejący lodowiec Stelvio widoczne było już ciemne podłoże (film poniżej). Lokalna stacja narciarska zawiesiła działalność. Dostęp do lodowca zamknięto, choć dla wielu narciarzy był to dogodny teren do trenowania swoich dyscyplin sportowych. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy z topniejących lodów odsłaniają się ciała żołnierzy włoskich i austro-węgierskich, którzy w czasie I wojny światowej walczyli w Dolomitach.

Już teraz widać kłopoty w branży turystycznej, które mają nasilać się w obecnym wieku. Niżej położone ośrodki narciarskie mają problemy finansowe, bo banki nie udzielają im kredytów ze względu na złe rokowania ich działalności.

Wycofywanie się lodowca powoduje migrację roślin w wyższe partie gór, nawet do 4 metrów na dekadę.  Stopniowo roślinność z dolin będzie wypierać gatunki przystosowane do bardziej surowego klimatu i w końcu wyginą. Na południu Alp w wyniku ocieplania klimatu i antropomorfizacji rozsiewają się z ogrodów i parków ozdobne gatunki roślin. Coraz groźniejsze stają się inwazje w te rejony bardziej ciepłolubnych patogenów.

W górach coraz częściej dostrzegalne są zjawiska ekstremalne w postaci lawin i powodzi. Rozmarzające pod wpływem wyższych temperatur warstwy zmarzliny prowadzą do destabilizacji zboczy oraz lawin skalnych i błotnych.

markCiekawostki/7/ Alpy Oczywiście same góry nie znikną, ale wskutek ocieplania się klimatu Alpy tracą 3% swoich lodowców rocznie. Niektórzy badacze przewidują zanik tych wielkich pokryw lodowych do 2050 roku. Z wielkiego niegdyś lodowca Forni pozostały już tylko trzy kikuty, Od lat 60. zmniejszyła się ogólna powierzchnia lodowców aż o 1/3. 200 z...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę