Obszar Alaski, który w wyniku rozmarznięcia wieloletniej zmarzliny może nie być zdatny do wykorzystania i zamieszkania. Zdjęcie: nytimes.com

/9/  Alaska

Globalne ocieplenie wywołuje topnienie wieloletniej zmarzliny w Ameryce Północnej. Powoduje to nie tylko niszczenie lokalnej infrastruktury wybudowanej na twardym, przemarzniętym podłożu (w tym domów mieszkalnych i wszelkich budynków), ale również do degradacji tamtejszych ekosystemów. Najbardziej charakterstyczna jest degradacja alaskańskiej tundry.

Arktyka jest tym miejscem na Ziemi, gdzie ocieplenie zachodzi dwukrotnie szybciej niż gdzie indziej. Roztapiający sie grunt sprawia, że groby na cmentarzach grzęzną w roztopionym bagnisku. Uwidacznia się to zwłaszcza w zachodniej delcie Jukonu i Kuskokwim, położone ponad 500 km od koła podbiegunowego. Tereny te do połowy wieku mogą stracić większość swojej zmarzliny. Krajobraz w krótkim czasie zmieni się nie do poznania. Na powierzchni w zagłębieniach tworzą się niezliczone małe jeziorka, obniżenia wypełnione gąbczastymi mchami i porostami po roztopionym lodzie, a kawałki topiącej się gleby dostają się do wody zmieniając linię brzegową. Lód morski i organizmy zamieszkujące obszary subarktycznie znikają. Wyższy poziomy oceanu światowego zagraża przybrzeżnym wioskom zamieszkanym przez rdzenną ludność.

Wieloletnia zmarzlina występuje już około metra pod ziemią i rozpościera się nawet peręset metrów w głąb. To ona zawiera ogromne ilości dwutlenku węgla zgromadzonego w materii organicznej, czyli w  roślinach, które nie zdołały się rozłożyć w wyniku zamarznięcia. Cała zmarzlina na świecie może zawierać dwa razy wiecej węgla niż występuje obecnie w atmosferze. Gdy zaczyna rozmarzać mikroorganizmy uwalniają nie tylko dwutlenek węgla, ale jeszcze bardziej wydajniejszy gaz cieplarniany – metan.

 

Więcej w artykule Henriego Fountaina z 23 sierpnia 2017, ALASKA’S PERMAFROST IS THAWING, New York Times – tutaj

markCiekawostki/9/  Alaska Globalne ocieplenie wywołuje topnienie wieloletniej zmarzliny w Ameryce Północnej. Powoduje to nie tylko niszczenie lokalnej infrastruktury wybudowanej na twardym, przemarzniętym podłożu (w tym domów mieszkalnych i wszelkich budynków), ale również do degradacji tamtejszych ekosystemów. Najbardziej charakterstyczna jest degradacja alaskańskiej tundry. Arktyka jest tym miejscem na Ziemi, gdzie ocieplenie zachodzi...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę