Synoptycy amerykańskiego portalu Accuweather.com przewidują dość ciepłą wiosnę 2020 w naszej części Europy. Jednak opadów nie będzie za dużo, co może z pewnością odbić się na problemach w rolnictwie. Na Pomorzu mogą się jednak pojawiać gwałtowne burze.

Wiosna 2020 ma kontynuować w Europie długo utrzymujący się okres bez spływu zimnych mas z północy, co odbija się wielotygodniowymi dodatnimi anomaliami temperatury. Najcieplej względem normy ma być od Półwyspu Iberyjskiego po Niemcy. Ma być to też sezon bez większych wichur, bo głębokie i dynamiczne niże mają przemieszczać się trajektorami znacznie bardziej północnymi.

Napływom ciepłych mas powietrza ma towarzyszyć wiele słonecznych chwil, których o tej porze roku brakowało w ubiegłych latach. Negatywnym skutkiem długich okresów panowania ciepła będzie wczesne rozpoczęcie sezonu pylenia wszelkich roślin wywułujących alergie.
Z jednej strony rolnicy będą mogli wcześnie zacząć prace polowe, ale i bardziej będą narażeni na suszę.

Pod koniec wiosny (w maju) przyjemne ciepło może się zmienić już w dokuczliwe upały, choć ponad 30-stopniowe temperatury mają panować na razie główne w Hiszpanii i Portugalii.

Wyższe temperatury oraz wilgotne masy powietrza stanowić będą zagrożenie gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, a zatem burzami z silnymi porywami wiatru, lokalnymi podtopieniami i gradem. Od Francji, przez Holandię, Niemcy aż po północną Polskę istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia groźnych w skutkach burz. Eric Leister z accuweather.com wspomina tu nawet o potencjalnych trąbach powietrznych. Silne porywy wiatru towarzyszące nawałnicom mają powodować opóźnienia w komunikacji, jak i uszkodzenia sieci energetycznych. Głównie dotyczy to kwietnia i maja, choć i najgroźniej ma być w obszarze od Paryża po Berlin.

Zjawiska konwekcyjne będą miały jednak tę zaletę, że obfite opady uzupełnią braki w zasobach wody w glebie i podniosą przed latem poziom rzek.

W Polsce dominować ma wiosną ciepła aura. W maju we wschodniej Polsce, po Mińsk i Kijów, nie brakować będzie dni z temperaturą sięgającą, a nawet przekraczającą 27 stopni. Będzie to jednak okres suchy. Niedobory opadów będą się potęgować wraz z kolejnymi tygodniami. To ma być zapowiedź wręcz skrajnie suchego lata. Dojmujący wtedy brak deszczu ma być jednym z istotnych wydarzeń tego sezonu. Można się spodziewać dużych strat w rolnictwie i sadownictwie.

Innym negatywnym zjawiskiem są niewykluczone incydenty szkodliwych przymrozków o poranku w kwietniu i maju po wczesnym łagodnym początku wiosny, który rozbudzi już w znacznym stopniu wegetację.

Jak zawsze czas pokaże jak sprawdzą się te prognozy. Na razie potwierdzają one obawy o kolejny niełatwy rok dla rolników, z powtarzającą się suszą w pełni okresu wegetacyjnego.

Oryginalny tekst prognozy na wiosnę 2020 portalu accuweather.com

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/02/bitmap.png?fit=1024%2C575&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/02/bitmap.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkiSynoptycy amerykańskiego portalu Accuweather.com przewidują dość ciepłą wiosnę 2020 w naszej części Europy. Jednak opadów nie będzie za dużo, co może z pewnością odbić się na problemach w rolnictwie. Na Pomorzu mogą się jednak pojawiać gwałtowne burze. Wiosna 2020 ma kontynuować w Europie długo utrzymujący się okres bez spływu zimnych...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę